Куда после основне школе

Upis Налазиш се пред избором школе и занимања.

Пред тобом је важна одлука.

Да би избор био добар, важно је да твоја одлука буде промишљена, а не резултат случајности.

Истражи себе као највећу загонетку, пуну интересовања, способности, потреба, жеља…

Упознај и свет занимања, који још увек посматраш кроз понуду школа у твом окружењу.

Највеће грешке у избору школе и занимања

УПИСАЋУ СЕ У НАЈБЛИЖУ ШКОЛУ
ROLLEYESРАЗМИСЛИ: Згодно је када је школа близу куће, али то не треба да буде пресудно приликом твог избора. Постоје много важнији разлози за избор школе и занимања.

УПИСАЋУ СЕ У ОВУ ШКОЛУ ЗАТО ШТО МОЈИ ДРУГАРИ ИДУ ТАМО
ROLLEYESРАЗМИСЛИ: Биће другара и у новој школи, а и друштво ван школе. Старо друштво нас не може спасити од тога да будемо незадовољни у погрешно одабраној школи.

УПИСАЋУ СЕ У ОВУ ШКОЛУ ЈЕР ЈЕ ПОПУЛАРНА!
ROLLEYESРАЗМИСЛИ: Популарност је пролазна, у једном тренутку су неке школе и занимања пожељнији од других. Популарност говори о мишљењу већине – да ли је то твој избор?

УПИСАЋУ СЕ У ШКОЛУ КОЈУ СУ ЗА МЕНЕ ОДАБРАЛИ РОДИТЕЉИ
ROLLEYESРАЗМИСЛИ: Родитељи су себи изабрали занимање, сад је време да ти направиш свој избор. То не може и не треба да уради нико осим тебе.

УПИСАЋУ СЕ БИЛО ГДЕ ЈЕР ИМАМ СЛАБ УСПЕХ!
ROLLEYESРАЗМИСЛИ: Чак и са слабијим школским успехом постоји могућност избора.

ОДЛУКА ЈЕ ДОНЕТА, НЕ РАЗМИШЉАМ О ДРУГИМ ШКОЛАМА!
ROLLEYESРАЗМИСЛИ: Не заборави да свако може да буде успешан у читавом низу занимања. Осим твог првог опредељења, важно је да имаш и резервне изборе.

Шта још треба да знаш?
  • Избор је твој. Школа, односно занимање, мора првенствено одговарати теби, а тек потом твојим родитељима, друговима или наставницима.
  • Свако може да буде успешан у више занимања.
  • Твоја интересовања се временом могу променити.
  • Никада није касно да промениш одлуку. Ако си у недоумици, потражи савет у најближој служби за запошљавање.